EKSTRAORDINÆR GENERALFORSAMLING
Det Danske Saunaselskab indkalder til ekstraordinær generalforsamling, som afholdes på Zoom tirsdag den 28. januar 2025 kl. 19.00.
Dagsorden
- Valg af nye vedtægter
- Valg af ny bestyrelse – alle poster er på valg
Foreningsretlig praksis ved nyt sæt vedtægter:
- Der er tale om stor omskrivning af vores nuværende vedtægter. Derfor skal generalforsamlingen som udgangspunkt tage stilling til det samlede nye sæt vedtægter.
- Ubetydelige ændringer i forslag til nye vedtægter kan blot tilrettes.
- Betydelige ændringer i forslag til nye vedtægter skal enkeltvis stilles til afstemning. Såfremt der er flere ændringsforslag til samme punkt, så skal der først afstemmes om det forslag, som er mest vidtgående.
De nye vedtægter kan findes på vores hjemmeside. Tryk på dette link
Større forandringer af hidtidige vedtægter ses nederst i denne indkaldelse.
Bemærk, at bestyrelsen ønsker, at der skal ske valg af samtlige poster (alle poster er sat på valg). Det ønskes, at fremtidige medlemmer af bestyrelse herunder suppleanter påtager sig og udfører opgaver.
Link til Zoom vil blive tilsendt senest dagen før generalforsamlingens afholdelse. Hvis du ikke har modtaget det, så tjek dit spamfilter eller skriv til os på info@saunaselskab.dk
For at deltage i generalforsamlingen skal du anvende en mobil, tablet eller computer. Vi forventer, at alle deltagere har deres kamera tændt for at sikre en transparent deltagelse og stemmeproces.
For at afgive stemme, så skal du have din egen adgang til Zoom. Ergo, hvis flere personer deltager i mødet på samme enhed, så kan de kun afgive én stemme i alt. Man kan ikke afgive sin stemme på anden vis, da afstemning kun sker elektronisk via Zoom.
Du skal identificere dig ved indlogning til mødet. Det bedes ske ved, at dit deltagernavn i Zoom er dit fornavn og efternavn. Ergo, ingen alias, firmanavn eller andet.
Større forandringer i vedtægterne:
Foreningens navn ændres fra Det Danske Saunaselskab til Dansk Saunaselskab.
Foreningens formål er kraftigt reduceret, men det udelukker ikke, at vi stadig kan udfylde alle de opgaver, som er nævnt i de eksisterende vedtægter. Nu er det ikke længere pligter, men muligheder.
Nu skal kontingent ikke længere påkrævet betalt senest 1. marts, men kan ske hele året. Ergo, man kan nu blive meldt ind i løbet af hele året, men stadig til fuldt kontingent. Ergo, der kommer ingen venteliste på indmeldelse. Kontingentfrihed indført.
Eksklusions-klausul er ændret, så det matcher nutidens krav og praksis.
Indkaldelse til generalforsamling er ændret fra fire uger til 60 dage
Afholdelsestidspunkt for generalforsamling er ændret fra marts til inden udgangen af juni.
Forslag til generalforsamling ændres fra to uger før til 42 dage før (6 uger). På den vis sikres det, at forslag som kræver behandling kan nå at blive undersøgt og ordnet inden generalforsamlingen.
Generalforsamlingen skal nu ikke søges afholdt skiftevis i øst/vest. Tilstræbes afholdt digitalt.
Dagsorden til generalforsamling er ændret, så det matcher normen.
Bestyrelsen udvides til syv eller ni medlemmer frem for fem medlemmer.
Husstandsmedlemsskaber udgår.
Ekstraordinær generalforsamling indkaldes og afholdes på anden vis. Dette for at sikre, at tingene kan nås og sikres behandlet af bestyrelsen.
Flowet omkring ændringer i bestyrelsen er nu præciseret.
Kandidatur til bestyrelsen skal nu ikke længere anmeldes 14 dage før generalforsamling.
Pkt. 7.4 er fjernet, da punktet ikke henhører til vedtægter. Bestyrelsen skal udarbejde en generel politik for dækning af udgifter til bestyrelse og kvalificerede gusmestre.
Formand og kasserer skal nu begge have fuld adgang til bank. Det skal sikres, at revisor som minimum får udtog fra konti.
Regnskab skal underskrives af revisor og kasserer – nu fysisk eller via digital underskrift. Vedtægter kan “blot” underskrives via mail pga det forhøjede antal personer (nemhed).
Opløsning af foreningen er ændret på afstemning, og hvordan midler kan anbringes.
Det tydeliggøres nu, hvem i bestyrelsen som fra start har etableret og skal håndhæve nye vedtægter. Det er norm, at personers navne anføres i vedtægterne.